- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- IPS Style Ceram Deep Dentin D4 20g
Webpris
IPS Style Ceram Deep Dentin D4 20g
Artnr: 232066TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr673258593,10 kr
659,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | D4 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 20 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 232066
IPS Style Ceram Deep Dentin D4 20g
Produktbeskrivning
IPS Style Ceram Deep Dentin är ett metallkeramiskt material framtaget för att skapa djup och opacitet i dentala restaurationer. Materialet är baserat på en glaskeramik innehållande patenterade oxyapatitkristaller som reglerar ljusreflektion och opacitet för att efterlikna naturlig tandstruktur.
Deep Dentin används primärt som ett baslager för att effektivt maskera den underliggande metallkonstruktionen och säkerställa korrekt färgåtergivning även vid tunna skikt. Genom kombinationen av leucit, fluorapatit och oxyapatit bibehåller materialet hög formstabilitet under bränningsprocessen. Den kemiska bindningen till metallen är dokumenterad till över 25 MPa, vilket säkerställer en hållbar konstruktion.
Materialet är utformat för hög effektivitet i laboratoriearbetet och är lätt att modellera. De optiska egenskaperna möjliggör en kontrollerad ljusspridning, vilket ger restaurationen ett naturligt utseende i olika ljusförhållanden. Produkten är klassificerad som dentalkeram Typ I, Klass I.
Specifikationer:
Färg: D4
Vikt: 20 g
Materialtyp: Metallkeramik (innehållande oxyapatit, leucit och fluorapatit)
Klassificering: Typ I / Klass I
Bindningsstyrka: > 25 MPa (metall-keramik)








