- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- IPS Style Ceram Deep Dentin A1 20g
Webpris
IPS Style Ceram Deep Dentin A1 20g
Artnr: 232051TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr673243593,10 kr
659,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | A1 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 20 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 232051
IPS Style Ceram Deep Dentin A1 20g
Produktbeskrivning
IPS Style Ceram Deep Dentin A1 är en glaskeramik berikad med oxyapatitkristaller, framtagen för framställning av metallkeramiska tandersättningar. Materialet används för att skapa färgintensitet och optiskt djup, även vid begränsade utrymmen för skiktning.
Genom att använda Deep Dentin-massa under det konventionella dentinskiktet kan färgstyrkan kontrolleras mer exakt. Oxyapatitkristallerna reflekterar och sprider ljus på ett sätt som simulerar den naturliga tandstrukturens egenskaper. Detta bidrar till att dölja underliggande metall eller opaker och ger en naturlig övergång i det cervikala området.
Keramiken är formstabil under modellering och bränning, vilket underlättar hanteringen i det tandtekniska arbetet. Den är anpassad för legeringar inom det vanliga CTE-intervallet för metallkeramik. Den feldspatfria sammansättningen säkerställer en homogen yta och stabilitet i den färdiga restaureringen.
Specifikationer:
Typ: Deep Dentin
Färg: A1
Vikt: 20 g
Material: Oxyapatit-glaskeramik
Användningsområde: Skiktning på metallunderlag (PFM)










































