- Hem
- Tandläkare
- Cement/Uppbyggnad/Stift/Tillbehör
- Kron&Bro material
- Palavit 55 Vs D30 100g
Webpris
Palavit 55 Vs D30 100g
kallakryl
Artnr: 64292TillverkareKulzer GmbHTillv. artnr64707567948,60 kr
1 054,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | D30 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 100 g |
| Snabbhärdande | Nej |
| Självhärdande | Ja |
| Ljushärdande | Nej |
| Normalhärdande | Nej |
| Produktgrupp | Kron&Bro material |
Artnr: 64292
Palavit 55 Vs D30 100g
Produktbeskrivning
Palavit 55 VS är en tandfärgad, självhärdande universalakryl avsedd för framställning av temporära kronor och broar samt för arbeten inom avtagbar protetik.
Materialet är en kallpolymeriserande akryl som används för att skapa interimistiska ersättningar med hög stabilitet. Genom sin självhärdande egenskap krävs ingen extern ljuskälla för polymerisation, vilket förenklar arbetsprocessen vid både laboratoriearbete och kliniska applikationer. Pulvret blandas till en homogen massa som är lämplig för modellering av provisorier som ska sitta i munnen under en begränsad tid.
Akrylen är utvecklad för att ge en naturlig färgåtergivning som matchar patientens befintliga tänder, vilket är särskilt relevant vid synliga kron- och brokonstruktioner. Den kemiska sammansättningen säkerställer en kontrollerad härdningsprocess och god passform för de färdiga komponenterna.
Specifikationer:
Vikt: 100 g
Färg: D30
Härdningsmetod: Självhärdande (kallpolymeriserande)
Användningsområde: Temporära kronor, broar och protetik
Materialtyp: Akrylplast (Universalakryl)


