Produktbeskrivning
Palavit 55 VS är ett självhärdande akrylatmaterial i färg A20, utvecklat för framställning av temporära kronor och broar samt för arbeten inom avtagbar protetik.
Detta universella material används för provisoriska ersättningar i kron- och broteknik. Som ett kallpolymeriserande material härdar det kemiskt utan behov av extern ljuskälla. Pulvret blandas med tillhörande vätska för att skapa en homogen konsistens som underlättar modellering och hantering vid både kliniska procedurer och laboratoriearbete.
Materialet ger stabila provisorier med god passform och färgstabilitet under den tid de används av patienten. Utöver temporära konstruktioner är materialet lämpligt för justeringar, kompletteringar och reparationer av protetiska arbeten. Förpackningen innehåller 100 gram pulver.
Specifikationer:
Typ: Självhärdande akrylat
Användningsområde: Temporära kronor, broar och protetik
Färg: A20
Vikt: 100 g
Härdningsmetod: Självhärdande (kemiskt härdande)
Form: Pulver