- Hem
- Tandteknik
- Reservdelar Lab
- Sugslang 3 meter
Webpris
Sugslang 3 meter
med 2 adaptrar
Artnr: T23900034240TillverkareRenfert GmbHTillv. artnr9000342401 765,80 kr
1 962,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Reservdelar Lab |
|---|
Artnr: T23900034240
Sugslang 3 meter
Produktbeskrivning
Sugslang på tre meter avsedd för anslutning av laboratorieutsug till arbetsplatser eller dammuppsamlingsenheter. Setet levereras komplett med två monterade ändstosar för säker och tät anslutning.
Denna flexibla sugslang möjliggör transport av slipdamm och partiklar från arbetsstationen till utsugsenheten. Längden på tre meter ger god räckvidd och ökad flexibilitet vid planering av laboratoriets layout, vilket underlättar placering av utsuget på avstånd från själva arbetsbänken för att optimera arbetsytan.
De medföljande anslutningsmuffarna säkerställer en tät koppling till både maskin och sugmunstycke, vilket motverkar tryckfall och bibehåller systemets sugkraft. Slangen är konstruerad för att tåla daglig användning i laboratoriemiljö och är kompatibel med utsugsenheter som Silent TS och Vortex Compact 3L.
Specifikationer:
Längd: 3 m
Innerdiameter: 32 mm
Ytterdiameter: 40 mm
Innehåll: Sugslang och 2 st anslutningsstosar
Kompatibilitet: Silent TS, Vortex Compact 3L m.fl.


