- Hem
- Tandteknik
- Putsning, slipning, fräsare, diamanter
- Polerare
- EVE Twist Polerare ET-817 10st
EVE Twist Polerare ET-817 10st
Artnr: 222250TillverkareEVE Ernst Vetter GmbHTillv. artnr4817X01075,60 kr
84,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Polerare Tekniker |
|---|
Artnr: 222250
EVE Twist Polerare ET-817 10st
Produktbeskrivning
Twist ET-817 är en roterande polerare med en spiralformad geometri, framtagen för att bearbeta olika typer av ytstrukturer med ett och samma instrument. Instrumentets utformning gör det lämpligt för både plana och ojämna ytor.
Polerarens flexibla lameller anpassar sig efter arbetsstyckets form, vilket möjliggör bearbetning av svåråtkomliga områden utan att förändra ytstrukturen oavsiktligt. Denna modell har en extra grov kornstorlek, vilket gör den anpassad för det inledande steget i poleringsprocessen där materialavverkning och grovbearbetning krävs.
Den roterande spiralgeometrin bidrar till att hålla temperaturen nere under arbetet genom att främja luftflöde vid kontaktpunkten. Produkten levereras i 10-pack och är dimensionerad för precision i tekniska och dentala miljöer.
Specifikationer:
Typ: Twist (Spiralformad polerare)
Kornstorlek: Extra grov (Extra coarse)
Diameter: 17 mm
Tjocklek: 1,6 mm
Antal per förpackning: 10 st