- Hem
- Tandteknik
- Putsning, slipning, fräsare, diamanter
- Polerare
- EVE Diapol Polerare rosa H8Dmf Hst styck
Webpris
EVE Diapol Polerare rosa H8Dmf Hst styck
medium 3-stegs för porslin med diamantspån
Artnr: 21819TillverkareEVE Ernst Vetter GmbHTillv. artnr7148X00179,20 kr
88,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Polerare Tekniker |
|---|
Artnr: 21819
EVE Diapol Polerare rosa H8Dmf Hst styck
Produktbeskrivning
Rosa diamantpolerare H8Dmf för porslinsmaterial, utformad som det andra steget i ett trestegssystem för putsning och polering.
Denna polerare används för konditionering och förpolering av keramiska ytor. Diamantkornens sammansättning möjliggör effektiva ytjusteringar och förberedelse inför slutpolering utan behov av ytterligare polerpasta. Verktyget är anpassat för bearbetning av alla typer av porslinsmaterial inom tandtekniska arbeten.
Konstruktionen är inriktad på hög avverkningskapacitet och mekanisk slitstyrka. Poleraren monteras i handstycke och är optimerad för att arbeta inom specifika varvtalsintervall för att minimera värmeutveckling och säkerställa ett jämnt resultat på den bearbetade ytan.
Specifikationer:
Typ: Diamantpolerare
Grovlek: Medium (Steg 2)
Användningsområde: Porslin och keramer
Form: H8Dmf (Tjock trissa)
Skafttyp: HP / HST (Handstycke)
Färg: Rosa
Rekommenderat varvtal: 7 000 – 12 000 varv/min
Maximalt varvtal: 20 000 varv/min




