- Hem
- Tandteknik
- Putsning, slipning, fräsare, diamanter
- Diamanter
- Hst Diamant H 141 025 st
Webpris
Lagerrensning (ej returrätt)
Hst Diamant H 141 025 st
cylinderform med rundad topp
Artnr: 47953TillverkareHORICO DENTALTillv. artnrH141025-164,80 kr
72,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkod | blå |
|---|---|
| Diamantkorn | normal |
| Figur | 141 |
| Form | cylinder |
| Isostorlek | 025 |
| Material | diamant |
| Fattning | 104 handstycke |
| Förpackningsinnehåll | styck |
| Produktgrupp | Diamanter Tekniker |
Artnr: 47953
Hst Diamant H 141 025 st
Produktbeskrivning
Cylindrisk diamantborr med normal kornstorlek för användning i handstycke. Instrumentet är utformat för effektiv slipning och formgivning av dentala material i både kliniska och tandtekniska miljöer.
Denna diamantborr har figur 141 och en cylindrisk form, vilket möjliggör kontrollerad avverkning på stora ytor såväl som vid konturering. Diamantbeläggningen med normal kornstorlek ger en god balans mellan avverkningshastighet och ytfinish.
Skaftet är av typen 104 (HP), avsett för raka handstycken. Instrumentet är konstruerat för att bibehålla hög koncentritet under rotation, vilket minimerar vibrationer och underlättar precision vid arbete i olika typer av keramik, kompositer eller naturlig tandsubstans.
Specifikationer:
Material: Diamant
Figur: 141
Form: Cylinder
Kornstorlek: Normal
ISO-storlek: 025
Fattning: 104 (Handstycke)
Antal: 5 st
