- Hem
- Tandteknik
- Putsning, slipning, fräsare, diamanter
- Diamanter
- Hst Diamant 805.040 3st
Webpris
Hst Diamant 805.040 3st
omvänt konisk blå medium
Artnr: 64936TillverkareEdenta AGTillv. artnr805.104.040215,10 kr
239,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Diamantkorn | normal |
|---|---|
| Figur | 805 |
| Form | inverterad kon |
| Isostorlek | 040 |
| Material | diamant |
| Fattning | 104 handstycke |
| Förpackningsinnehåll | 3 st |
| Produktgrupp | Diamanter Tekniker |
Artnr: 64936
Hst Diamant 805.040 3st
Produktbeskrivning
Diamantinstrument med inverterad konform framtaget för bearbetning i handstycke. Verktyget är anpassat för användning inom både klinisk tandvård och tandtekniskt laboratoriearbete.
Denna diamantborr har figur 805, vilket motsvarar en inverterad kon. Formfaktorn är särskilt lämpad för att skapa underskär vid fyllningsprepareringar och för att avlägsna material på ett kontrollerat sätt. Med en ISO-storlek på 040 och en normal kornstorlek ger instrumentet en standardiserad avverkningsgrad vid olika typer av slipmoment i hårdare material.
Skaftet är avsett för handstycke (skafttyp 104), vilket gör det kompatibelt med standardiserade dentalinstrument för laboratoriemiljö. Materialet består av diamantkorn som är bundna till en stabil stomme för att bibehålla en jämn prestanda under instrumentets livslängd. Produkten levereras i en förpackning om tre stycken.
Specifikationer:
Figur: 805
Form: Inverterad kon
ISO-storlek: 040
Skafttyp: 104 (Handstycke)
Kornstorlek: Normal
Material: Diamant
Antal per förpackning: 3 st
