Produktbeskrivning
Diamantborr med päronformad profil för bearbetning inom dentalteknik. Borret är anpassat för användning i handstycke och levereras i förpackningar om 5 stycken.
Detta diamantborr med figur 239 har en päronformad geometri som lämpar sig för konturering och preparation av olika material i laboratoriemiljö. Den normala diamantkornstorleken ger en balanserad avverkningsgrad och en jämn yta vid bearbetning.
Verktyget är konstruerat med hög diamanttäthet, vilket bidrar till bibehållen prestanda under längre tids användning. Tillverkningsprocessen säkerställer hög koncentricitet (rundgång), vilket minimerar vibrationer. Detta minskar slitaget på både handstycket och arbetsstycket samtidigt som det ger god kontroll vid detaljarbete. Skaftet är av typen 104 (HP), vilket innebär att det är kompatibelt med standardhandstycken för laboratoriebruk.
Specifikationer:
Figur: 239
Form: Päron
ISO-storlek: 025
Diamantkorn: Normal
Material: Diamant
Skaft: 104 (Handstycke/HP)
Antal: 5 st