- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 5M1 U L37LC
VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 5M1 U L37LC
Artnr: ZAE5M1L37LCVITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrAE5M1L37LC439,20 kr
488,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZAE5M1L37LCVIT
VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 5M1 U L37LC
Produktbeskrivning
VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 5M1 U L37LC är en garnityr av proteständer för frontpartiet i underkäken. Produkten används vid framställning av tandproteser och är utformad för att ge ett naturligt utseende genom avancerad skiktningsteknik och hög färgstabilitet.
Tänderna är uppbyggda för att efterlikna naturlig dentin och emalj, vilket möjliggör en naturtrogen ljusbrytning. Materialet består av en högförnätad polymerstruktur som ger god motståndskraft mot nötning och minskar risken för plackbildning. Detta bidrar till en lång livslängd för den protetiska konstruktionen.
Systemet baseras på 3D-Master-färgskalan, vilket underlättar exakt färgmatchning och integration med patientens befintliga tänder eller andra protetiska delar. Denna specifika modell är tekniskt anpassad för underkäkens anatomi och levereras som en komplett uppsättning om sex tänder.
Specifikationer:
Typ: Fronttänder (FZ)
Position: Underkäke (U)
Färg: 5M1 (3D-Master)
Form: L37LC
Antal: 1 garnityr (6 tänder)
Material: Högförnätad polymer