- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 4M2 U L37LC
VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 4M2 U L37LC
Artnr: ZAE4M2L37LCVITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrAE4M2L37LC439,20 kr
488,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZAE4M2L37LCVIT
VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 4M2 U L37LC
Produktbeskrivning
Fronttandsuppsättning för underkäken, utformad för användning i permanenta protetiska konstruktioner. Tänderna är framtagna för att kombinera anatomisk formgivning med hög färgprecision enligt det etablerade 3D-MASTER-systemet.
Tänderna är avsedda för både total- och delprotetik. Deras uppbyggnad består av flera skikt för att efterlikna naturlig tandsubstans, vilket ger en naturtrogen ljusbrytning och translucens. Ytans textur är utformad för att ge en naturlig estetik samtidigt som den underlättar patientens hygien och minskar plackansamling.
Materialet har en hög motståndskraft mot nötning och god färgstabilitet, vilket säkerställer protesens funktion över tid. Form L37LC är specifikt anpassad för underkäkens anatomi för att möjliggöra en stabil och funktionell uppställning.
Specifikationer:
Typ: Fronttänder (FZ)
Käke: Underkäke (U)
Färgsystem: 3D-MASTER
Färgkod: 4M2
Formkod: L37LC
Användningsområde: Protetiska konstruktioner (total- och delprotetik)