- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 4M1 O O45
VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 4M1 O O45
Artnr: ZAE4M1O45VITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrAE4M1O45439,20 kr
488,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZAE4M1O45VIT
VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 4M1 O O45
Produktbeskrivning
VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 4M1 O O45 är en fronttand för den anteriora regionen, utformad med naturlig anatomi för avtagbara tandproteser.
Tanden är tillverkad av ett mikrofiller-förstärkt polymer-material (MRP), vilket ger hög slitstyrka och materialtäthet. Denna sammansättning är framtagen för att motstå nötning över tid och bibehålla sin formstabilitet i den orala miljön. Tandens morfologi är utformad för att efterlikna naturlig estetik och underlätta monteringen i protesbasen.
Färgsättningen följer 3D-Master-systemet i nyansen 4M1, vilket säkerställer en systematisk och exakt färgåtergivning. Formkoden O45 definierar tandens specifika geometri och storlek, vilket gör den lämplig för rekonstruktioner där kraven på mekanisk hållfasthet och estetisk integration är höga.
Specifikationer:
Material: MRP-polymer (Micro-filler Reinforced Polyacrylic)
Färgsystem: 3D-Master
Färgkod: 4M1
Tandtyp: Anterior (fronttänder)
Formkod: O45
Användningsområde: Hel- och delprotetik