- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 4L2.5 O S48
VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 4L2.5 O S48
Artnr: ZAE4L25S48VITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrAE4L25S48439,20 kr
488,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZAE4L25S48VIT
VITAP.EXC.3D-MAST.FZ 4L2.5 O S48
Produktbeskrivning
Fronttandsgarnityr för överkäken utformat för protetiska ersättningar där hög estetik och anatomisk formgivning krävs. Tänderna är framtagna för att efterlikna naturlig tandmorfologi och fungerar i både hel- och delprotetik.
Produkten är konstruerad med en flerskiktsteknik som återskapar den naturliga tandens ljusbrytning, djupverkan och translucens. Detta bidrar till en visuell integration i patientens mun under olika ljusförhållanden. Ytstrukturen är anatomiskt utformad med detaljerade egenskaper som underlättar korrekt positionering vid uppställning.
Materialet kännetecknas av hög materialtäthet och ythårdhet, vilket ger motståndskraft mot nötning och missfärgningar. Färgsättningen följer det etablerade 3D-Master-systemet, vilket säkerställer precision vid färgval och möjliggör exakt matchning med naturliga tänder. Tändernas bas är utformad för att ge en god kemisk bindning till protesbasmaterialet.
Specifikationer:
Position: Överkäke
Tandtyp: Fronttänder
Färg: 4L2.5 (enligt 3D-Master)
Form: S48
Antal: 1 garnityr om 6 tänder
Material: MRP-komposit (Micro-Resilient-Polymer)