- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Vitapan 3R15 X96 FZ
Vitapan 3R15 X96 FZ
Artnr: ZA63R15X96VITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrA63R15X96417,60 kr
464,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZA63R15X96VIT
Vitapan 3R15 X96 FZ
Produktbeskrivning
Vitapan 3R15 X96 FZ är en fronttand för protetiska konstruktioner, utformad för att efterlikna naturlig tandanatomi. Tanden är uppbyggd genom en manuell skiktningsteknik som skapar ett visuellt djup och en naturlig ljusbrytning i materialet.
Tanden är tillverkad av MRP-komposit (Micro-filler Reinforced Polymeric), ett material med hög densitet optimerat för att motstå slitage och nötning. En central teknisk egenskap är materialets färgstabilitet, vilket innebär att tanden bibehåller sin avsedda nyans även efter slipning eller modifiering under det tandtekniska arbetet.
Geometrin på formen X96 är anpassad för överkäkens front. Den incisala och palatinala utformningen bidrar till funktion och stabilitet i den färdiga protesen. Färgsättningen är baserad på VITA 3D-Master-systemet för exakt matchning av ljushet, mättnad och färgton.
Specifikationer:
Position: Överkäke, front (Anterior)
Färgkod: 3R15 (3D-Master)
Form: X96
Material: MRP-komposit (Micro-filler Reinforced Polymeric)
Egenskaper: Färgstabil vid bearbetning, manuellt skiktad struktur