- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Vitapan 3M2 T99 FZ
Vitapan 3M2 T99 FZ
Artnr: ZA63M2T99VITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrA63M2T99417,60 kr
464,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZA63M2T99VIT
Vitapan 3M2 T99 FZ
Produktbeskrivning
Vitapan 3M2 T99 FZ är en främre protestand för överkäken, framtagen för användning i både hel- och delproteser. Tanden är utformad med en manuell skiktningsteknik för att efterlikna naturliga tänders visuella egenskaper och karaktär.
Materialet består av MRP-komposit (Micro-filled Recursive Polymer), vilket ger en hög färgstabilitet som bibehålls även efter slipning och mekanisk anpassning. Den smala och delikata tandgeometrin är utvecklad för att optimera utrymmet för tungan och underlätta tuggfunktionen genom en tydlig relief på ytan.
Genom att använda en specifik uppbyggnad i flera lager uppnås ett naturtroget djup i tanden. Detta underlättar skapandet av åldersadekvata protetiska konstruktioner där både estetik och funktionell precision krävs. Tandens form och materialegenskaper är optimerade för att tåla belastning i den orala miljön över tid.
Specifikationer:
Typ: Fronttand (Anterior)
Position: Överkäke
Färg: 3M2 (VITA System 3D-Master)
Formkod: T99
Material: MRP-komposit
Användningsområde: Hel- och delprotetik