- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Vitapan 3M2 40C ÖK SZ
Vitapan 3M2 40C ÖK SZ
Artnr: ZA63M240COVITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrA63M240CO325,80 kr
362,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZA63M240COVIT
Vitapan 3M2 40C ÖK SZ
Produktbeskrivning
Vitapan 3M2 40C ÖK SZ är en uppsättning fronttänder för protetiska lösningar i överkäken. Tänderna är tillverkade i ett hållbart kompositmaterial utformat för att möta krav på både funktion och visuell integration i avtagbar protetik.
Dessa fronttänder är producerade i MRP-komposit (Micro-filled Reinforcement Polymer), vilket ger hög materialtäthet och motståndskraft mot slitage. Materialvalet bidrar till att bevara tändernas ytstruktur och färgstabilitet under användning. Designen är universell och anpassad för att efterlikna naturliga tandformer, vilket gör dem lämpliga för olika typer av patientfall.
Färgnyansen 3M2 är baserad på ett system för tredimensionell färgbestämning för att säkerställa exakt matchning. Formkoden 40C definierar tändernas specifika anatomiska mått och konturer för frontpartiet i överkäken.
Specifikationer:
Material: MRP-komposit (Micro-filled Reinforcement Polymer)
Position: Överkäke (ÖK)
Tandtyp: Fronttänder (SZ)
Färg: 3M2 (VITA 3D-Master)
Formkod: 40C
Användningsområde: Hel- och delproteser