- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Vitapan 3M1 O43 FZ
Vitapan 3M1 O43 FZ
Artnr: ZA63M1O43VITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrA63M1O43417,60 kr
464,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZA63M1O43VIT
Vitapan 3M1 O43 FZ
Produktbeskrivning
Vitapan 3M1 O43 FZ är en främre protestand för överkäken, framtagen för att efterlikna naturlig tandestetik i protetiska konstruktioner.
Denna protestand är konstruerad med en manuell skiktningsteknik som skapar en naturtrogen karaktärisering och ytmorfologi. Materialets sammansättning säkerställer hög färgstabilitet, vilket innebär att tanden bibehåller sitt avsedda utseende även efter mekanisk bearbetning och slipning under det tandtekniska arbetet.
Systemet är baserat på 3D-Master-skalan, vilket underlättar exakt färgmatchning för att uppnå ett harmoniskt resultat med kvarvarande naturliga tänder eller andra protetiska komponenter. Formen O43 är specifikt utformad för överkäkens front och är lämplig för både hel- och delproteser där krav ställs på visuell integration och hållbarhet i materialet.
Specifikationer:
Position: Överkäke, anterior
Färgkod: 3M1 (3D-Master)
Form: O43
Material: Mikrostrukturerat polymer-komposit (MRP)
Bearbetningsegenskaper: Färgstabil vid slipning
Antal: 1 x 6 st (karta)