- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Vitapan 3L15 T88 FZ
Vitapan 3L15 T88 FZ
Artnr: ZA63L15T88VITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrA63L15T88417,60 kr
464,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZA63L15T88VIT
Vitapan 3L15 T88 FZ
Produktbeskrivning
Vitapan 3L15 T88 FZ är en fronttand för användning i avtagbara proteser, framtagen för att efterlikna naturlig tandmorfologi. Tanden är konstruerad med en manuell skiktningsteknik och individuell karaktärisering för ett funktionellt utseende vid olika ljusförhållanden.
Materialet består av en mikrofill-förstärkt polymer (MRP-komposit), vilket ger materialet en hög densitet och motståndskraft mot slitage. Tandens geometri är utformad med en smal profil för att optimera utrymmet för tungan och underlätta tuggfunktion.
Formen T88 är avsedd för överkäkens anteriora del och har tydliga reliefer. Färgmatchningen baseras på 3D-Master-systemet, vilket möjliggör precis färgåtergivning och koordination med andra dentala komponenter i samma färgskala.
Specifikationer:
Typ: Fronttänder (Anterior)
Position: Överkäke
Form: T88
Färg: 3L1.5 (3D-Master)
Material: MRP-komposit
Förpackning: 1 set om 6 tänder