- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Vitapan 2R15 L10 FZ
Vitapan 2R15 L10 FZ
Artnr: ZA62R15L10VITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrA62R15L10417,60 kr
464,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZA62R15L10VIT
Vitapan 2R15 L10 FZ
Produktbeskrivning
Vitapan 2R15 L10 FZ är en tredelad fronttand avsedd för framställning av avtagbara proteser. Tanden är uppbyggd i tre skikt genom en manuell process för att uppnå en naturlig färgdynamik och ljusbrytning som efterliknar den mänskliga tandens uppbyggnad.
Konstruktionen baseras på MRP-komposit (Micro-Refilled Polymer), ett materialval som ger hög materialtäthet och motståndskraft mot nötning. Den smala och finlemmade geometrin är utformad för att maximera utrymmet för tungan, vilket underlättar både tal och tuggfunktion. Tandens ytmorfologi har en definierad relief som bidrar till ett naturtroget utseende och underlättar integrationen i protesbasen.
Materialets egenskaper säkerställer att färgstabiliteten bibehålls över tid och att tanden tål de mekaniska påfrestningar som uppstår vid daglig användning. Skiktningen är genomgående, vilket innebär att de estetiska egenskaperna bevaras även efter teknisk bearbetning och polering.
Specifikationer:
Material: MRP-komposit (Micro-Refilled Polymer)
Antal skikt: 3-skiktstand
Formkod: L10
Färgkod: 2R1.5 (VITA SYSTEM 3D-MASTER)
Användningsområde: Fronttänder för avtagbar protetik
Geometri: Smal/delikat profil