- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Veracia Anterior D2 LO5
Veracia Anterior D2 LO5
Artnr: ZV1D2LO5SHOTillverkareSHOFU - DENTAL GMBHTillv. artnrD2LO5320,40 kr
356,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZV1D2LO5SHO
Veracia Anterior D2 LO5
Produktbeskrivning
Veracia Anterior D2 LO5 är fullanatomiska kompositproteständer framtagna med CAD/CAM-teknik för att efterlikna naturlig tandmorfologi. Tänderna är avsedda att användas vid framställning av både hel- och delproteser.
Dessa framtänder är tillverkade av en mikrofylld hybridkomposit. Materialvalet resulterar i en hög motståndskraft mot slitage och mekanisk påverkan, vilket ger protesen stabilitet i den orala miljön. Den anatomiska utformningen är baserad på naturliga parametrar för att underlätta funktionell inpassning i bettet.
Genom CAD/CAM-baserad tillverkning uppnås en hög precision i formgivningen. Materialet är optimerat för enkel bearbetning och polering. Kombinationen av formen LO5 och färgnyansen D2 medger en noggrann anpassning efter patientens behov vid protetiska rekonstruktioner.
Specifikationer:
Typ: Anterior (Framtänder)
Material: Mikrofylld hybridkomposit
Färgnyans: D2
Form: LO5 (Underkäke)
Tillverkningsmetod: CAD/CAM
Egenskaper: Slitstark, slagfast, polerbar
Användningsområde: Hel- och delprotetik