- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Tribos 501 Posterior A1 ÖK SMA
Tribos 501 Posterior A1 ÖK SMA
Artnr: ZG1A1SMA OGEBTillverkareGEBDI DENTAL-PRODUCTSTillv. artnr22201396,90 kr
441,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | A1 |
|---|---|
| Produktgrupp | Proteständer |
Artnr: ZG1A1SMA OGEB
Tribos 501 Posterior A1 ÖK SMA
Produktbeskrivning
Tribos 501 Posterior är en protestand i PMMA-material för den övre käken, framtagen genom en kondenseringsmetod som säkerställer hög densitet och materialstabilitet.
Tanden är konstruerad med en diagonal nätstruktur som ger hög brottstyrka samt motståndskraft mot både nötning och tryckbelastning. Genom tillverkningsprocessen "Mega-Press-Inject" optimeras materialets täthet, vilket minimerar risken för porositeter och bidrar till långsiktig hållbarhet i den protetiska konstruktionen.
Denna modell har SMA-morfologi (Secondary Morphology Abraded), vilket innebär en ocklusal utformning med sekundära, mer avplanade tuggytor. Denna geometri är särskilt anpassad för fall där en reducerad kusplugning krävs för att uppnå korrekt funktion och ocklusion. Tanden levereras i färgnyans A1 för ett naturligt estetiskt resultat i det posteriora segmentet.
Specifikationer:
Material: PMMA med diagonal nätstruktur
Tillverkningsmetod: Mega-Press-Inject
Morfologi: SMA (Secondary Morphology Abraded)
Position: Posterior, Överkäke (ÖK)
Färg: A1
Egenskaper: Hög densitet, nötningsbeständig, trycktålig