- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- SR Vivodent S PE ÖK A22 1C
SR Vivodent S PE ÖK A22 1C
Artnr: Z6565521COA22IVOTillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr656696345,60 kr
384,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: Z6565521COA22IVO
SR Vivodent S PE ÖK A22 1C
Produktbeskrivning
SR Vivodent S PE ÖK A22 1C är en protestand avsedd för fronten i överkäken. Den är framtagen för användning i avtagbara protetiska konstruktioner där hög färgintensitet och naturtrogen estetik krävs.
Tanden är uppbyggd med en PE-skiktning (Pearl Effect) som återger naturliga färgvariationer och lyster. Materialet består av DCL-akryl (Double Cross-Linked), vilket ger en hög motståndskraft mot slitage och tryckbelastning, vilket förlänger protesens funktionstid.
Formen A22 är utformad för att passa patienter med specifika anatomiska förutsättningar i överkäkens frontparti. Konstruktionen är kompatibel med olika uppställningsmetoder, inklusive lingualiserad ocklusion, vilket bidrar till stabilitet i både traditionella helproteser och implantatstödda lösningar.
Specifikationer:
Placering: Överkäke (Anterior)
Form: A22
Färg: 1C (PE-skala)
Material: DCL-akryl (Double Cross-Linked)
Användningsområde: Totalprotetik, partialproteser och implantatstödda konstruktioner