- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- SR Vivodent S DCL UK A9 BL2
SR Vivodent S DCL UK A9 BL2
Artnr: Z683394BL2UA9IVOTillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr683776345,60 kr
384,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: Z683394BL2UA9IVO
SR Vivodent S DCL UK A9 BL2
Produktbeskrivning
SR Vivodent S DCL UK A9 BL2 är en anatomiskt formad fronttand för underkäken, tillverkad i ett slitstarkt DCL-material (Double Cross Linked). Produkten är utformad för användning i hel- och delproteser samt implantatburna konstruktioner.
Materialet består av en dubbelpolymeriserad plast som ger hög nötningsbeständighet och hållbarhet. Tänderna har en skiktad uppbyggnad för att efterlikna naturlig tandsubstans och färgåtergivning. Denna struktur bidrar till att tänderna behåller sitt utseende även efter slipning och teknisk anpassning.
Formen A9 är specifikt anpassad för underkäkens front. Färgskalan följer ett standardiserat system där BL2 representerar en ljus bleach-nyans, lämplig för protetiska arbeten där en hög ljushet eftersträvas. Materialets egenskaper gör det lämpligt för långvarigt bruk i krävande miljöer.
Specifikationer:
Typ: Fronttand, underkäke
Material: DCL (Double Cross Linked) polymer
Form: A9
Färg: BL2 (Bleach)
Användningsområde: Helproteser, delproteser, implantatprotetik