- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- SR Vivodent S DCL UK A8 B1
SR Vivodent S DCL UK A8 B1
Artnr: Z683394B1UA8IVOTillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr683764332,10 kr
369,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: Z683394B1UA8IVO
SR Vivodent S DCL UK A8 B1
Produktbeskrivning
SR Vivodent S DCL är prefabricerade proteständer avsedda för underkäkens frontparti. Tänderna är tillverkade i ett höggradigt tvärbundet DCL-material som ger hög motståndskraft mot slitage och mekanisk belastning.
Materialet DCL (Double Cross-Linked) är en modifierad polymetylmetakrylat som ger ökad hårdhet och hållbarhet jämfört med standardmaterial. Detta resulterar i en proteskomponent med lång funktionsduglighet och bibehållen formstabilitet. Tänderna är konstruerade med en anatomisk morfologi och en ytstruktur som efterliknar naturlig tandemalj.
Uppbyggnaden sker genom en skiktningsteknik som säkerställer att de estetiska egenskaperna bibehålls även vid individuell anpassning och slipning. Tänderna har ett heltäckande emaljskikt och slutna approximala ytor, vilket underlättar rengöring och bidrar till ett naturtroget utseende i den färdiga protesen. Form A8 är specifikt utformad för underkäkens anatomi för att underlätta korrekt positionering.
Specifikationer:
Material: DCL (Double Cross-Linked polymer)
Käksektion: Underkäke (UK)
Tandtyp: Fronttänder (Anteriors)
Form: A8
Färg: B1