- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- SR Vivodent S DCL UK A3 BL3
SR Vivodent S DCL UK A3 BL3
Artnr: Z683394BL3UA3IVOTillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr683697345,60 kr
384,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: Z683394BL3UA3IVO
SR Vivodent S DCL UK A3 BL3
Produktbeskrivning
SR Vivodent S DCL är en protestand för underkäkens front, framtagen för användning i avtagbara proteser. Tanden är tillverkad i ett högtvärbundet DCL-material (Double Cross-Linked) vilket ger hög motståndskraft mot slitage och tryckbelastning.
DCL-polymeren är en modifierad polymer som ger ökad hårdhet och stabilitet jämfört med konventionella PMMA-material. Detta bidrar till att tänderna bibehåller sin form och ytfinish under lång tid i den orala miljön, samtidigt som materialet är skonsamt mot slemhinnan.
Den anatomiska utformningen innefattar en skiktad uppbyggnad och stängda approximalområden. Designen är anpassad för att ge ett funktionellt bett med en morfologi och ytstruktur som efterliknar naturliga tänder, vilket underlättar den tekniska integrationen i protesbasen.
Specifikationer:
Typ: Fronttand (underkäke)
Material: DCL (Double Cross-Linked polymer)
Färg: BL3
Form: A3
Egenskaper: Slitstark, högtvärbunden struktur, anatomisk morfologi