- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- SR Vivodent S DCL ÖK A27 D3
SR Vivodent S DCL ÖK A27 D3
Artnr: Z683394D3OA27IVOTillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr683613345,60 kr
384,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: Z683394D3OA27IVO
SR Vivodent S DCL ÖK A27 D3
Produktbeskrivning
SR Vivodent S DCL är en prefabricerad fronttand för användning i hel- och delproteser i överkäken. Tanden är framtagen för att efterlikna naturlig tandsubstans genom en kombination av anpassad ljusbrytning, translucens och färgdjup.
Tanden är tillverkad av DCL-material (Double Cross Linked), vilket är en högkorslänkad polymetylmetakrylat (PMMA). Detta materialval ger en högre motståndskraft mot slitage och tryckbelastning jämfört med konventionella akrylmaterial, vilket ökar protesens hållbarhet. Den anatomiska skiktningsuppbyggnaden är utformad för att bibehålla färgstabilitet och ge ett naturligt utseende även vid varierande ljusförhållanden.
Formen A27 är specifikt utformad för överkäkens anatomi. Tandens ytmorfologi och dimensioner följer etablerade protetiska principer för att underlätta en korrekt estetisk och funktionell uppställning vid laboratoriearbete.
Specifikationer:
Position: Överkäke (ÖK)
Material: DCL (Double Cross Linked PMMA)
Färg: D3 (A–D-skalan)
Formkod: A27
Antal: Set om 6 tänder för frontparti