- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- SR Vivodent S DCL ÖK A17 A2
SR Vivodent S DCL ÖK A17 A2
Artnr: Z683394A2OA17IVOTillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr683500345,60 kr
384,00 kr
Exkl. moms
I lager
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: Z683394A2OA17IVO
SR Vivodent S DCL ÖK A17 A2
Produktbeskrivning
SR Vivodent S DCL är prefabricerade proteständer för överkäkens frontparti, framtagna för att ge en naturlig estetik och hög hållbarhet i avtagbara protetiska konstruktioner.
Tänderna är tillverkade av DCL-material (Double Cross-Linked), en höggradigt tvärbunden polymer som ger ökad motståndskraft mot slitage och tryck jämfört med konventionella akrylmaterial. Denna materialsammansättning bidrar till att bibehålla tändernas form och funktion över tid, även vid daglig belastning.
Den optiska utformningen efterliknar naturlig tandsubstans genom en genomarbetad skiktning av färg och translucens. Formgivningen i A17-serien är anatomiskt anpassad för överkäken och underlättar uppställningsarbetet vid framställning av protesen. Tänderna är biokompatibla och lämpar sig för såväl partiella och hela proteser som för implantatstödda konstruktioner.
Specifikationer:
Typ: Fronttänder (Överkäke)
Material: DCL (Double Cross-Linked) polymer
Form: A17
Färg: A2 (enligt A-D-skalan)
Egenskaper: Hög slitstyrka, biokompatibelt material, naturlig translucens