- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- SR Vivodent S DCL ÖK A14 A4
SR Vivodent S DCL ÖK A14 A4
Artnr: Z683394A4OA14IVOTillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr683463345,60 kr
384,00 kr
Exkl. moms
Få i lager (Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: Z683394A4OA14IVO
SR Vivodent S DCL ÖK A14 A4
Produktbeskrivning
SR Vivodent S DCL är en fronttand för överkäken, framtagen för användning inom modern protesprotetik. Tanden är tillverkad av Double Cross Linked (DCL) material, vilket ger en hög motståndskraft mot slitage och nötning i den orala miljön.
DCL-materialet är en högförnätad polymer som kombinerar hållbarhet med goda poleringsegenskaper. Detta gör tänderna lämpliga för flera olika typer av protetiska lösningar, inklusive partiella och totala proteser samt implantatburna konstruktioner. Materialets sammansättning är utvecklat för att motstå missfärgningar och bibehålla sin form över tid.
Formen A14 har en anatomisk utformning som efterliknar naturliga tänder. Skiktningen i materialet är uppbyggd för att skapa en realistisk ljusbrytning och färgåtergivning. Färgen A4 följer den etablerade A-D-skalan, vilket underlättar matchning mot patientens befintliga tänder eller andra protetiska komponenter.
Specifikationer:
Material: DCL (Double Cross Linked polymer)
Position: Överkäke (Anterior)
Form: A14
Färg: A4 (enligt A-D-skalan)
Användningsområde: Helproteser, partiella proteser, implantatburna lösningar