- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- SR Orthotyp S PE UK N3L 1A
SR Orthotyp S PE UK N3L 1A
Artnr: Z6571931AUN3LIVOTillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr657315251,10 kr
279,00 kr
Exkl. moms
Få i lager
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: Z6571931AUN3LIVO
SR Orthotyp S PE UK N3L 1A
Produktbeskrivning
SR Orthotyp S PE är en bakre protestand utformad för funktionell och estetisk protetik. Denna modell är specifikt anpassad för underkäken och erbjuder en modern design för klassisk tand-mot-två-tänder-uppställning.
Tanden är tillverkad av ett material med hög densitet och hårdhet, vilket säkerställer god slitstyrka och hållbarhet över tid. Den tekniska utformningen, kallad "Pearl Effect" (PE), ger tänderna en naturlig lyster och ett utseende som efterliknar naturlig dentition. Formgivningen fokuserar på stabilitet och effektiv tuggfunktion, vilket underlättar vid protetiskt arbete där precision är avgörande.
Designen möjliggör en tidseffektiv uppställning och är anpassad för att möta kraven på både estetik och mekanisk funktion i hel- och delproteser. Den anatomiska formen stöttar en korrekt ocklusion och rörelsefrihet i bettet.
Specifikationer:
Typ: Bakre protestand (Posterior)
Position: Underkäke (UK)
Storlek/Form: N3L
Färg: 1A (PE-skala)
Material: Akryl med hög hårdhetsgrad och densitet
Uppställningsmetod: Tand-mot-två-tänder / Tand-mot-tand