- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- SR Orthotyp S PE ÖK N6U 1D
SR Orthotyp S PE ÖK N6U 1D
Artnr: Z6571931DON6UIVOTillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr657279251,10 kr
279,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: Z6571931DON6UIVO
SR Orthotyp S PE ÖK N6U 1D
Produktbeskrivning
SR Orthotyp S PE är en anatomisk akryltand avsedd för det posteriora området i överkäken vid framställning av proteser. Den är utformad för att underlätta en funktionell ocklusion enligt principen för klassisk uppställning (tand-mot-två-tänder).
Tanden är tillverkad av härdad, korslänkad PMMA-akryl, vilket resulterar i ett material med hög densitet och slitstyrka. Denna sammansättning säkerställer långsiktig färgstabilitet och hög motståndskraft mot nötning i den protetiska konstruktionen. Materialet är biokompatibelt och utformat för att ge en stark kemisk bindning till protesbasen, vilket minskar risken för att tänderna lossnar från basmaterialet.
Det estetiska utförandet inkluderar en pärlemoreffekt (blue irisation pearl effect) som efterliknar naturlig tandemalj genom att bryta ljuset på ett realistiskt sätt. Formen N6U är specifikt framtagen för att passa i överkäkens sidopartier och möjliggör en stabil positionering mot motstående tänder.
Specifikationer:
Typ: Posterior tand (kindtand)
Position: Överkäke (ÖK)
Form: N6U
Färgkod: 1D
Material: Korslänkad PMMA-akryl
System: PE (Perleffekt)
Antal: 1 karta (8 tänder)