- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Premium 6, D4 / R2, CE
Premium 6, D4 / R2, CE
Artnr: ZP6D4R2KULTillverkareKulzer GmbHTillv. artnr66007058365,40 kr
406,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZP6D4R2KUL
Premium 6, D4 / R2, CE
Produktbeskrivning
Premium 6, D4 / R2 är en uppsättning främre proteständer utformade för att kombinera anatomisk estetik med funktionell stabilitet i både fasta och avtagbara protetiska konstruktioner.
Dessa proteständer är framtagna med en anatomisk morfologi som efterliknar naturliga tänders form och ljusdynamik. Genom att använda INCOMP-teknologi (Injection Compression) vid tillverkningen uppnår materialet en hög densitet. Detta resulterar i en porfri yta utan krympning, vilket bidrar till materialets mekaniska styrka och minskar risken för plackansamling och missfärgningar över tid.
Uppsättningen består av sex tänder avsedda för överkäken. De är lämpliga för högkvalitativa lösningar, inklusive implantatstödda proteser, där krav ställs på hög slittålighet. Materialet av nano-fylld akryl ger en balans mellan hårdhet och elasticitet för att hantera de krafter som uppstår vid tuggning.
Specifikationer:
Färg: D4 (V-shade)
Form: R2 (Överkäksfront)
Antal: 6 tänder per karta
Material: Nano-fylld akryl (NanoPearl)
Tillverkningsteknik: INCOMP (Injection Compression)
Användningsområde: Avtagbar och fast protetik, implantatretinerade proteser