- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Premium 6, C3 / O2, CE
Premium 6, C3 / O2, CE
Artnr: ZP6C3O2KULTillverkareKulzer GmbHTillv. artnr66006886365,40 kr
406,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZP6C3O2KUL
Premium 6, C3 / O2, CE
Produktbeskrivning
Dessa proteständer för frontpartiet är utformade för att kombinera naturlig estetik med funktionell stabilitet. De är utvecklade för att efterlikna naturliga tänders morfologi och ljusbrytning vid protetiska rekonstruktioner.
Tänderna framställs genom en tillverkningsmetod som säkerställer hög materialdensitet utan porositeter eller luftinneslutningar. Denna process minimerar risken för materialkrympning och ger en homogen struktur med god dimensionsstabilitet, vilket underlättar den tekniska hanteringen vid montering i protesbasen.
Materialets ytegenskaper är utformade för att motverka plackansamling och missfärgningar över tid. Den anatomiska formgivningen är anpassad för att stödja korrekt fonetik och tuggmekanik. Genom en kontrollerad skiktning av materialet återges emaljens naturliga transparens och färgövergångar, vilket bidrar till ett naturtroget utseende.
Specifikationer:
Typ: Anterior (fronttänder)
Antal per karta: 6 st
Formkod: O2
Färg: C3
Material: Polymer med hög densitet (INCOMP-teknik)
Position: Överkäke