- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Premium 6, A4 / R6, CE OK
Premium 6, A4 / R6, CE OK
Artnr: ZP6A4R6KULTillverkareKulzer GmbHTillv. artnr66007079365,40 kr
406,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZP6A4R6KUL
Premium 6, A4 / R6, CE OK
Produktbeskrivning
Premium 6 är proteständer för överkäkens front, framtagna för att kombinera estetiska krav med funktionell stabilitet i tandtekniska arbeten.
Dessa tänder tillverkas med INCOMP-teknologi (Injection Compression), en process som säkerställer hög materialdensitet. Tekniken eliminerar porositeter och blåsor i materialet, vilket resulterar i en homogen struktur. Den höga densiteten bidrar även till att minimera krympning under bearbetning, vilket säkerställer god dimensionsstabilitet och passform.
Utformningen baseras på anatomiska principer för att efterlikna naturliga tänders utseende och ljusbrytning. Materialets skiktning är utvecklad för att ge en naturtrogen färgåtergivning som integreras i den övriga protetiken. Form R6 är specifikt utformad för de anteriora delarna av överkäken och färgskalan följer etablerade standarder för protetisk restaurering.
Specifikationer:
Typ: Fronttänder (överkäke)
Form: R6
Färgkod: A4
Material: Polymer med hög densitet
Tillverkningsteknik: INCOMP (Injection Compression)
Certifiering: CE-märkt
Antal: 6 tänder per karta