- Hem
- Tandteknik
- Protes och rebasering
- Proteständer
- Physiodens 3M2 T7M FZ
Physiodens 3M2 T7M FZ
Artnr: ZA63M2T7MVITTillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrA63M2T7M499,50 kr
555,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Proteständer |
|---|
Artnr: ZA63M2T7MVIT
Physiodens 3M2 T7M FZ
Produktbeskrivning
Physiodens 3M2 T7M FZ är anatomiskt utformade fronttänder för protetiska ersättningar. De är konstruerade för att efterlikna naturlig tandmorfologi och stödja läpparnas samt munområdets naturliga konturer.
Tänderna är framställda i MRP-komposit (Micro-filler Reinforced Polyacrylic), ett material som kombinerar hög nötningsbeständighet med stabilitet. Tack vare en flerskiktad uppbyggnad och en detaljerad ytstruktur erhålls en ljusbrytning som efterliknar naturlig emalj. Detta underlättar en harmonisk integration i patientens kvarvarande bett.
Designen fokuserar på både estetik och funktionell stabilitet. Den anatomiska formgivningen ger förutsättningar för korrekt ocklusion och underlättar arbetet vid teknisk uppställning. Färgsättningen är baserad på 3D-MASTER-systemet för att säkerställa hög precision i färgvalet.
Specifikationer:
Material: MRP-komposit (Micro-filler Reinforced Polyacrylic)
Färg: 3M2 (enligt 3D-MASTER)
Form: T7M (Trekantig/Tapering)
Position: Fronttänder (Anteriorer)
Uppbyggnad: Flerskiktad med anatomisk yttextur