Produktbeskrivning
Physiodens 2L15 T7M FZ är en fronttand för proteskonstruktioner, utformad för att efterlikna naturlig anatomi och estetik. Tanden är framtagen för att ge en funktionell formgivning och naturtrogen ljusåtergivning i protetiska arbeten.
Materialet består av MRP-komposit (Micro-filler Reinforced Polyacrylate), en högförnätad polymer som ger hög motståndskraft mot nötning och plackbildning. Uppbyggnaden med flera skikt och varierande translucens bidrar till att tanden integreras i patientens mun genom en naturlig ljusbrytning.
Den anatomiska utformningen ger stöd åt läppar och ansiktsmuskulatur, vilket är centralt för både fonetik och ansiktsprofil. Formkoden T7M definierar tandens specifika morfologi och storlek, medan färgen 2L1.5 följer ett standardiserat system för exakt färgmatchning.
Specifikationer:
Material: MRP-komposit (Micro-filler Reinforced Polyacrylate)
Tandtyp: Anterior (fronttand)
Formkod: T7M
Färgkod: 2L1.5 (3D-MASTER)
Egenskaper: Naturlig skiktning, hög nötningsbeständighet