Produktbeskrivning
Fronttänder i form O510E för framställning av avtagbara proteser, konstruerade för funktionell precision och anatomisk anpassning.
Tänderna är utvecklade med en exakt definierad centric, vilket minskar behovet av omfattande inslipning vid uppställning i laboratoriet. Denna precision underlättar arbetet med att säkerställa korrekt funktion och ocklusion i det protetiska arbetet. Materialet är framtaget för att erbjuda motståndskraft mot slitage och bibehålla färgstabilitet under användning i den orala miljön.
Designen möjliggör flexibilitet vid olika typer av protetiska rekonstruktioner och är utformad för att underlätta både fonetik och estetik. Tänderna uppfyller de tekniska kraven enligt EN ISO 22112:2006 och ANSI/ADA Specification No. 15-1999, vilket bekräftar att de möter fastställda internationella kvalitetsnormer för dentala material.
Specifikationer:
Färg: A2
Form: O510E
Typ: Fronttänder (Anterior)
Antal: 1 x 6 st
Standard: EN ISO 22112:2006, ANSI/ADA Spec No. 15-1999
Certifiering: CE 0197