Produktbeskrivning
Genios V Anteriors är fronttandsfasader framtagna för protetiska konstruktioner i över- och underkäke. De är särskilt anpassade för användning vid teleskoparbeten, implantatprotetik, skeletterade proteser samt för framställning av temporära ersättningar.
Fasaderna är tillverkade av IPN-material (Interpenetrated Polymer Network), vilket ger en hög motståndskraft mot slitage och kemisk påverkan i den orala miljön. Utformningen bygger på ett koncept för naturligt slitage, där tänderna återger åldersadekvata egenskaper. Detta innebär att tänderna har en anatomisk form som minskar behovet av manuell justering av hörntänderna för att uppnå ett funktionellt och estetiskt resultat.
Genios V är lämpliga för tekniskt krävande konstruktioner såsom bar- och attachment-lösningar. Tack vare materialets egenskaper och fasadernas tunna profil kan de användas i kliniska situationer där utrymmet är begränsat men kraven på hållbarhet är höga.
Specifikationer:
Typ: Fronttandsfasader (Anteriors)
Material: IPN (Interpenetrated Polymer Network)
Form: 45C
Färg: B2
Position: Överkäke (U)
Användningsområde: Teleskop-, implantat- och skeletterad protetik, temporära ersättningar.