Produktbeskrivning
Genios V Anteriors är fasetter (veneers) för fronttänder, tillverkade i IPN-material (Interpenetrating Polymer Network) för hög slitstyrka och god färgstabilitet. Systemet är utformat med en morfologi som efterliknar naturligt åldrande och slitage.
Dessa fasetter är avsedda för användning inom teleskopkonstruktioner, implantatprotetik, skeletterade proteser samt vid brygg- och attachmentsarbeten. De lämpar sig även för temporära ersättningar. IPN-materialet ger en tät struktur som motstår nötning i den orala miljön och bibehåller ytans beskaffenhet över tid.
Modellserien med beteckningen "O" (Dynamic) kännetecknas av en estetik som speglar den mogna tanden med drag av naturligt slitage för ett åldersadekvat utseende.
Specifikationer:
Typ: Fasetter (Veneers), fronttänder
Material: IPN (Interpenetrated Polymer Network)
Formkod: 80C
Färg: B3 (VITA-skalan)
Morfologi: O (Dynamic/Natural wear)