Produktbeskrivning
Genios V Anteriors O 30C D2 är en främre skalfasad (veneer) utformad för att efterlikna det naturliga utseendet hos tänder med fysiologiskt slitage. Fasaden används främst inom kombinationsprotetik och vid beklädnad av metallkonstruktioner där utrymmet är begränsat, för att erbjuda hög estetik och funktionell ocklusion i ett åldrat bett.
Fasaden är tillverkad av IPN-material (Interpenetrating Polymer Network), vilket ger hög slitstyrka och god bindning till protesbasmaterial. Ytstrukturen är detaljerad med mameloner och textur som simulerar naturlig emalj, vilket bidrar till ett naturtroget ljusbrytningsmönster. Designen i O-serien (Older) innebär att tänderna har en försliten karakteristik, vilket matchar naturliga kvarvarande tänder hos äldre patienter.
Formen 30C (Chic) är anpassad för överkäken. Nyansen D2 är genomgående i materialet, vilket säkerställer att färgen bibehålls även efter mekanisk bearbetning och slipning i laboratoriemiljö.
Specifikationer:
Typ: Skalfasad (Veneer), anterior
Serie: O (Older/Naturligt slitage)
Form: 30C (30 Chic)
Färg: D2
Material: IPN-polymer
Position: Överkäke