Produktbeskrivning
Genios V Anteriors är fronttänder framtagna för protetiska ersättningar, tillverkade i IPN-material (Interpenetrated Polymer Network) för att säkerställa hög slitstyrka och hållbarhet.
Tänderna är anpassade för en mängd olika indikationer, såsom implantatprotetik, teleskopkonstruktioner, skeletterade proteser och temporära ersättningar. Materialets sammansättning bidrar till god resistens mot plackansamling och missfärgning, samtidigt som det ger en stabil bindning till protesbasen.
Denna modell tillhör formserien Chic, vilket innebär en design med fokus på estetisk utformning och naturliga proportioner. Med ett omfattande urval av fronttandsformer erbjuder systemet flexibilitet för att möta specifika patientbehov och anatomiska krav. Färgsystemet inkluderar både klassiska V-nyanser och ljusare bleach-färger för att möjliggöra exakt färgmatchning i det protetiska arbetet.
Specifikationer:
Material: IPN (Interpenetrated Polymer Network)
Placering: Överkäke (Anterior)
Form: U45C (Chic)
Färg: BL3 (Bleach)
Indikationer: Implantat, teleskop, partial- och helproteser