Produktbeskrivning
Bioplus V Anteriors är akryltänder för frontpartiet i överkäken, avsedda för framställning av avtagbara proteser. Tänderna är konstruerade för att ge en naturlig estetik och funktionell hållbarhet i protetiska konstruktioner.
Tänderna är uppbyggda i fyra skikt, vilket skapar ett djup och en ljusbrytning som efterliknar den naturliga tandens anatomi. Materialet består av IPN (Interpenetrated Polymer Network), en högpresterande polymer som ger tänderna hög slitstyrka och god kemisk bindning till protesbasmaterialet. Denna materialstruktur bidrar till att bibehålla tandens form och yta även vid långvarig användning.
Formserien L90 är utformad för att passa specifika anatomiska förutsättningar i överkäken, och färgen D3 följer det etablerade färgsystemet för att säkerställa korrekt nyansmatchning vid protetiskt arbete.
Specifikationer:
Typ: Fronttänder (Anteriors)
Käke: Överkäke
Material: IPN-akryl (Interpenetrated Polymer Network)
Antal skikt: 4
Form: L90
Färg: D3