DENTALRINGEN AB, EN DEL AV DENTALMARKNADEN I ÖVER 20 ÅR. GRUNDAT 2005
Dentalringen logotyp
Logga in

Bioplus V Anteriors ÖK L80 D2

Artnr: Z01106D2L80DENTillverkareDentsply SironaTillv. artnr01106OD2L80
455,40 kr
506,00 kr

Exkl. moms

Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)

Specifikationer -

ProduktgruppProteständer
Artnr: Z01106D2L80DEN
Bioplus V Anteriors ÖK L80 D2

Produktbeskrivning

Fronttänder för överkäken avsedda för tillverkning av hel- och delproteser. Tänderna är konstruerade för hög slitstyrka och naturlig estetik. Tillverkade av IPN-akryl (Interpenetrating Polymer Network), ett material med hög korslänkning som ger god motståndskraft mot nötning och missfärgningar. Materialstrukturen säkerställer bibehållen ytfinish och formstabilitet i oral miljö. Formen L80 tillhör ett system av anatomiskt utformade fronttänder för protetiskt laboratoriearbete. Tänderna är färgmatchade enligt VITA® classical färgsystem, i detta utförande färg D2. Specifikationer: Typ: Fronttänder (Anteriors) Käke: Överkäke Material: IPN-akryl Färg: D2 (V-färg) Form: L80 Antal: 1 karta (6 tänder)

Om oss

Dentalringen AB grundades 2005 i Västra Frölunda, Göteborg. I början var tandtekniker vår huvudkundgrupp men snart utökades sortimentet till att även täcka tandläkarklinikers hela behov. Vi är idag en väletablerad depå på dentalmarknaden men vi fortsätter att utveckla både webshop och oss för att hela tiden nå upp till våra kunders krav och behov.

Nästan alla som väljer Dentalringen för sina förbrukningsinköp sparar pengar. För att få en exakt uppgift om hur mycket man kan spara gör vi gärna en kostnadsfri analys. Kontakta vår kundtjänst för mer information.

Kontakta oss

info@dentalringen.se
031 - 711 95 50

Öppettider:
Måndag - Torsdag
08:00 - 16:00
Fredag
08:00 - 15:00


Dag före röd dag/midsommar/nyår
08:00 - 13:00
Sommartider v. 28-32
10:00 - 15:00
23 december håller vi stängt

Avvikande öppettider kan förekomma