- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Presspuckar
- IPS e.max Press Rohling MT BL3 5st
Webpris
IPS e.max Press Rohling MT BL3 5st
Artnr: 228823TillverkareIvoclar Vivadent GmbHTillv. artnr6687701 343,70 kr
1 493,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | BL3 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 5 styck |
| Produktgrupp | Presspuckar |
Artnr: 228823
IPS e.max Press Rohling MT BL3 5st
Produktbeskrivning
IPS e.max Press Rohling MT BL3 är presspuckar av litiumdisilikatglaskeramik avsedda för framställning av helkeramiska restaureringar med pressningsteknik. De kombinerar estetik med funktionella egenskaper.
Denna presspuck är baserad på litiumdisilikatglaskeramik (LS2), ett material som används för att skapa hållbara och estetiska helkeramiska tandrestaureringar. Materialet är utformat för att möta krav på passform och funktion i pressningstekniken.
Presspuckarna har en flexural styrka på 470 MPa, vilket bidrar till restaureringarnas hållbarhet. Den medeltranslucenta (MT) varianten är anpassad för att ge ett balanserat estetiskt resultat, där både ljusgenomsläpplighet och maskeringsegenskaper beaktas. Detta gör dem lämpliga för en rad olika indikationer där ett naturligt utseende önskas.
Användningen av denna typ av keramik har omfattande klinisk dokumentation. Detta bidrar till en förutsägbar process vid framställning av proteser och andra dentala applikationer.
Specifikationer:
Färg: BL3
Material: Litiumdisilikatglaskeramik (LS2)
Flexural styrka: 470 MPa
Translucens: Medium (MT)
Antal: 5 stycken
Användning: Helkeramiska restaureringar med pressningsteknik






