Produktbeskrivning
Litiumdisilikat-glaskeramik (LS2) i form av presspuckar för framställning av fast protetik med hög precision och estetik via pressteknik.
Dessa presspuckar med hög translucens (HT) är särskilt lämpade för mindre restaurationer såsom inlays, onlays och fasader, tack vare materialets förmåga att efterlikna den naturliga tandens emaljegenskaper. Puckarna används för att skapa anatomiskt utformade konstruktioner som ger en god färganpassning till den naturliga tandsubstansen.
Materialet är beprövat för både anteriora och posteriora indikationer och kombinerar mekanisk hållfasthet med en noggrann passform. Genom att använda HT-puckar minskas behovet av omfattande skiktning då materialets optiska egenskaper ger en naturlig integration i bettet. Puckarna är färgkodade enligt A-D-skalan för att säkerställa ett förutsägbart resultat vid varje pressning.
Specifikationer:
Material: Litiumdisilikat-glaskeramik (LS2)
Translucens: HT (High Translucency)
Färg: D3
Användningsområde: Inlays, onlays, fasader, singelkronor
Antal: 5 styck