Produktbeskrivning
Vita VM LC Base Dentin D3 är en ljushärdande mikropartikelkomposit avsedd för fasadbeklädnad av både fasta och avtagbara protetiska konstruktioner. Materialet används för extraoral framställning och reparation av laboratorieproducerad protetik.
Kompositen är uppbyggd med mikropartiklar som möjliggör en tät ytstruktur och goda poleringsegenskaper. Som basdentin utgör materialet den primära färgbasen i uppbyggnaden av restaurationen, vilket ger en stabil grund för den estetiska gestaltningen. Det är utformat för att efterlikna det naturliga dentinets opacitet och ljusbrytning.
Materialet levereras i en spruta för kontrollerad dosering och applicering. Det är lämpligt för användning på olika typer av underlag, inklusive metallskelett och hartsbaserade material, förutsatt att föreskriven förbehandling utförs. Härdning sker genom ljusaktivering i polymerisationsutrustning avsedd för laboratoriebruk.
Specifikationer:
Materialtyp: Mikropartikelkomposit
Härdning: Ljushärdande
Användningsområde: Extraoral fasadbeklädnad
Färg: D3
Mängd: 4 g
Behållare: Spruta