- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- Vita VM LC 3D Opaque 3L2.5 10g
Webpris
Vita VM LC 3D Opaque 3L2.5 10g
Artnr: 13465TillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrC4401410322,20 kr
358,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Färg | 3L2,5 |
|---|---|
| Förpackningsinnehåll | 10 g |
| Produktgrupp | Porslin |
Artnr: 13465
Vita VM LC 3D Opaque 3L2.5 10g
Produktbeskrivning
Vita VM LC 3D Opaque 3L2.5 är ett ljushärdande mikropartikelkomposit framtaget för täckning av underkonstruktioner vid framställning av dentala ersättningar. Materialet används som en opaker för att maskera underliggande skelettmaterial och skapa en färgstabil bas för vidare skiktning.
Produkten är avsedd för extraoralt bruk vid både fasta och avtagbara protetiska konstruktioner. Genom sin mikropartikelstruktur medges en homogen applicering som underlättar den tekniska bearbetningen. Materialet polymeriseras genom ljushärdning, vilket ger användaren kontroll över arbetstiden och säkerställer en snabb härdningsprocess i anpassade ljusenheter.
Färgnyansen 3L2.5 är en del av det systematiska 3D-MASTER-systemet. Detta system är uppbyggt för att möjliggöra exakt färgåtergivning och förenkla koordineringen mellan olika skiktningskomponenter i det protetiska arbetet.
Specifikationer:
Typ: Ljushärdande mikropartikelkomposit
Användningsområde: Extraoral täckning (opaker) av underkonstruktioner
Färg: 3L2.5 (3D-MASTER)
Vikt: 10 g
Härdningstyp: Ljushärdande


