- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- VITA LUMEX AC Dentin 2M1 12g
Webpris
VITA LUMEX AC Dentin 2M1 12g
Artnr: 254541TillverkareVITA-ZAHNFABRIKTillv. artnrB5303812406,80 kr
452,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Porslin |
|---|
Artnr: 254541
VITA LUMEX AC Dentin 2M1 12g
Produktbeskrivning
VITA LUMEX AC Dentin är ett leucitförstärkt glaskeramiskt fasadmaterial utvecklat för uppbyggnad av dentinskikt vid protetiska arbeten. Massan är utformad för att ge hög färgprecision och teknisk stabilitet vid framställning av tandersättningar.
Materialets sammansättning ger goda modelleringsegenskaper och formstabilitet under bränningsprocessen. Denna dentinmassa används för att skapa den grundläggande färgstrukturen och opaciteten i konstruktionen, vilket efterliknar den naturliga tandens kärna. Genom sin kemiska struktur ger materialet en kontrollerad ljusbrytning som bidrar till ett naturtroget utseende i den färdiga restaureringen.
Systemet är kompatibelt med ett brett urval av keramiska bärarmaterial, vilket möjliggör användning i flera olika kliniska indikationer. Pulvret blandas med tillhörande vätska till en pasta som kan appliceras och formas för att uppnå önskad anatomi före bränning.
Specifikationer:
Material: Leucitförstärkt glaskeramik
Färg: 2M1 (VITA SYSTEM 3D-MASTER)
Vikt: 12 g
Användningsområde: Dentinskikt vid keramisk fasadpåsättning
