Produktbeskrivning
Vintage ZR Opaque Liner är ett porslinssystem utvecklat för metallfria restaurationer baserade på zirkoniumoxid. Produkten används för att skapa den primära grundnyansen direkt på zirkoniahättan och fungerar som bas för det resterande porslinsarbetet.
Materialet består av ett finkornigt mikroporslin med en struktur baserad på naturligt fältspat. Detta säkerställer en stabil bindning till underlaget. Den homogena sammansättningen bidrar till reducerad krympning jämfört med konventionella tekniker, vilket ger ökad dimensionsstabilitet även vid flera bränningscykler.
Genom att applicera liner-skiktet maskeras zirkoniumoxiden samtidigt som den önskade färgtonen etableras. Detta underlättar den efterföljande skiktningen av dentin- och incisalmassa för att uppnå ett naturtroget slutresultat.
Specifikationer:
Typ: Opaque Liner
Material: Mikroporslin (fältspatbaserat)
Nyans: A3,5O
Vikt: 5 g
Kompatibilitet: Zirkoniumoxid-skelett