- Hem
- Tandteknik
- Porslin och CAD/CAM
- Porslin
- VINTAGE LD OPAQUE-DENTIN OD-B2 20g
VINTAGE LD OPAQUE-DENTIN OD-B2 20g
Artnr: 258296TillverkareSHOFU - DENTAL GMBHTillv. artnr8556EU639,00 kr
710,00 kr
Exkl. moms
Ej i lager (Beställningsvara. Skickas normalt inom 14 vardagar, Ej returrätt)
Specifikationer -
| Produktgrupp | Porslin |
|---|
Artnr: 258296
VINTAGE LD OPAQUE-DENTIN OD-B2 20g
Produktbeskrivning
Opaque-Dentin OD-B2 är en lågsmältande skiktkeram avsedd för yttäckning och uppbyggnad av helkeramiska konstruktioner på stommar av litiumdisilikat eller zirkonia.
Detta material är en leucitförstärkt silikatkeram som bränns vid temperaturer omkring 760–770 °C. Tack vare sin mikrostrukturerade sammansättning och fluorescerande egenskaper återger keramen de ljusoptiska effekterna i naturlig tandvävnad. Opaque-Dentin används primärt för att styra ljusbrytningen och maskera underliggande stommaterial, vilket skapar en stabil färgbas för den fortsatta skiktningen.
Den låga bränntemperaturen bidrar till materialets stabilitet vid användning på olika typer av keramiska system. Keramen är utformad för att bibehålla sin form och struktur under bränningsprocessen, vilket underlättar precisionen i den slutliga anatomin och ger en homogen yta.
Specifikationer:
Typ: Opaque-Dentin
Material: Leucitförstärkt silikatglas
Färgkod: B2
Vikt: 20 g
Bränntemperatur: 760–770 °C (maximalt 800 °C)
Kompatibilitet: Litiumdisilikat och zirkoniumdioxid
Egenskap: Fluorescerande